יום חמישי, 4 באוגוסט 2016

הצבא יכול לחכות

40% מתוך מסיימי י"ב ב'נופי הבשור' (60 בוגרים מתוך שכבה של 153) החליטו לדחות את הגיוס לצה"ל בשנה וללכת לשנת שירות או למכינה קדם צבאית. מדובר באחוזי יציאה מרשימים במיוחד שכפולים מאחוזי היציאה לפני 20 שנה. שוחחנו עם שלושה צעירים שסיימו זה עתה את השנה המשמעותית בחייהם ועם שלושה שמתחילים ממש עכשיו, בנסיון להבין מה גורם לחבר'ה בני 18 לקבל את ההחלטה • יובל רויטמן


ניב צרפתי

ניב צרפתי מאורים:

לאן אתה יוצא?
גרעין של תנועת תרבות ביבנה.
מתי אתה מתחיל?
ב-19 באוגוסט. 
עם כמה חבר'ה תהיה?
נהיה קומונה של 12 חבר'ה בשתי דירות.
מה עושים שם?
בבקרים עוזרים לילדים בבי"ס ואחה"צ אנחנו מדריכים בבי"ס - כל אחד בתחום שהוא טוב בו. אני אלמד ילדים לנגן על תופים.
למה דווקא לשם?
לאחר כמה מיונים למכינות קדם צבאיות הבנתי שזה לא בשבילי, גם כי לא החזירו לי תשובה וגם כי הבנתי שאשתעמם שם וסדר היום לא בשבילי. 
יש חששות? 
בטח, אין לי הרבה נסיון עם הדרכה, אבל צריך להתמודד. עשינו סמינרים ויש חבר'ה שמדריכים אותנו ויש גם את החבר'ה מהקומונה שתמיד קשובים.
איך הסביבה מקבלת את ההחלטה?

אני הראשון שעושה שנת שירות במשפחה, שלושת האחים הגדולים שלי מאוד מפרגנים. היו חילוקי דעות עם ההורים...הם אמרו שזו לא שנה משמעותית, אבל בסוף הם השתכנעו ואמרו שאעשה מה שטוב לי.


טל כהן מתלמי יוסף:

לאן את יוצאת?
מכינה קדם צבאית "קול עמי" של הסוכנות היהודית. יש שלוחות בטבריה, רמת הדסה, קריית יערים וקריית ענבים - אני עדיין לא יודעת איפה אהיה.
טל כהן
מתי את מתחילה?
ב-22 באוגוסט (אבל זה חצי שנה, עד פברואר).
עם כמה חבר'ה תהיי?
בכל השלוחות יהיו בסך הכול 210 חבר'ה. חצי יהודים מחו"ל (בעיקר מאוסטרליה) וחצי ישראלים. 
מה עושים שם?
מתנדבים בכפרי נוער או בקהילה עם הקשישים. בנוסף יש דגש רב על הכרת הארץ, וגם יש חלק של כושר קרבי.
למה דווקא לשם?
אחרי שהייתי במיונים לשש מסגרות שונות - מכינות ושנות שירות - הבנתי שאני יותר רוצה מכינות. זה היה המקום היחיד שראיינו אותי חצי שעה והספיקו להכיר את האישיות שלי ובנוסף מאוד אהבתי את התוכן של המכינה.
יש חששות?
כן. מהנסיעה הארוכה, כי אני רחוקה מכל המקומות… וגם שייצא לי להיות בקבוצה שפחות אתחבר אליה".
איך הסביבה מקבלת את ההחלטה?
ממש אחלה. הרבה חברים שלי גם יוצאים לשנות שירות ומכינות. המשפחה בהתחלה לא ידעה מה זה והייתי צריכה להסביר, אבל קיבלו באהבה.


שחר בלו

שחר בלו מעין הבשור:

לאן אתה יוצא?
מכינת חברותא של מכון הרטמן בירושלים. 
מתי אתה מתחיל?
ב-11 בספטמבר. אהיה עשרה חודשים במכינה ועוד חודשיים אדריך במחנה קיץ של הסוכנות היהודית בארה"ב.
עם כמה חבר'ה תהיה?
נהיה 22 ישראלים ו-22 אמריקאים. נגור בבית דירות, 3 אנשים בחדר. יש חבר'ה מכל הארץ - דתיים וחילוניים.
מה עושים שם?
בעיקר לומדים על יהדות בצורה פלורליסטית ואיך זה מתקשר לחיים שלנו. בנוסף אפשר להתנדב כמעט בכל מקום בירושלים. בשנה שעברה מישהי התנדבה בגן החיות התנ"כי. אני אבחר בהדרכה כי אני אוהב ומתחבר לזה. 
למה דווקא לשם?
הדרכתי שלוש שנים בבני המושבים ובהתחלה באופן טבעי חשבתי להמשיך לשם בשנת שירות. אבל אז שמעתי על מכון הרטמן, הייתי ביום פתוח ומאוד התלהבתי. הבנתי שזה בדיוק בשבילי, כי זה כולל התנדבות ולמידה וגם יש שם תוכנית מיוחדת -  אני הולך להיות סוג של עוזר פרלמנטרי של חברת כנסת; או של רחל עזריה, או של קרין אלהרר, או של עליזה לביא. 
יש חששות?
לא בדיוק. יש קצת התרגשות כי זה משהו חדש ואין חברים שבאים איתי. אני הדרומי היחיד במכינה. אבל פגשתי כבר את החבר'ה הישראלים.


בחולצה הלבנה שקד לוי


שקד לוי מדקל

איפה היית?
גרעין יחד של ארגון מעשה, קומונת קריית אתא.
עם כמה אנשים היית?
היינו 9 חבר'ה.
מה עשיתם?
גרעין יחד עובד בערים פריפריאליות בארץ. היינו השינשינים הראשונים שנכנסו אי פעם לקריית אתא והיה מאוד מאתגר. בבוקר עשינו חונכות אישית בבתי ספר, עזרה לימודית אחד על אחד ופרויקטים חברתיים והפסקות פעילות. היה מאוד קשה, כי חובת ההוכחה היתה עלינו. בצהריים הייתי במרכז 'פלא' - פעילות לימודית אחרת. זה מיועד לנוער אתיופי וקווקזי. הקשר האישי שנוצר היה מאוד משמעותי. 
בערב עשינו פעילות שנקראת 'יישוג' שהיא ייחודית לגרעין יחד: הקומונה מתחלקת לצוותים שמתפזרים בפארקים ובגני שעשועים בעיר. הרעיון הוא לפגוש את 'נוער הברזלים' ולהציע אלטרנטיבה לנרגילות ולאלכוהול. מעין מבוגר אחראי. מביאים פק"ל קפה, גיטרה ומשחקים ומעבירים שלוש שעות מהלילה. זה היה מדהים. עשינו את זה בשכונה מאוד מפוררת של עולים ואחרי תקופה הם היו מחכים לנו כבר. היה ברור כמה משמעותיים היינו לחבר׳ה בשכונות. 
היו התלבטויות? 
היה לי מאוד ברור שאני רוצה ללכת לגרעין יחד. אחותי הגדולה הייתה גם  ומאוד התחברתי לעבודה שם. כל אחד יכול להשתלב. גרים בדירה בעיר, מאוד עצמאיים, לא כמו בפנימייה או בכפר נוער. 
מה את לוקחת מהשנה? 
הדבר הכי משמעותי שלמדתי בשנה הזו זה התמודדות עם אנשים. נתקלתי באנשים שלא הייתי רגילה להיתקל בהם. החיים זה אנשים - וצריך לדעת להתמודד עם כולם.
מה תגידי למתלבטים?
שאין מה להתלבט. שווה לצאת קצת מהמועצה, להכיר את מדינת ישראל על כל פניה היפות והיפות פחות. לי זה נתן המון פרופורציות. נקודת מבט מאוד שונה על האזור שלנו ועל החיים שלי. הקשרים האישיים נוצרים מאוד מהר וממלאים את הלב.


גונן גרניק

גונן גרניק, סופה

איפה היית?
בשנת שירות בכפר הנוער החקלאי עיינות (ליד צומת בית עובד), במסגרת התנועה הקיבוצית.
עם כמה חבר'ה היית?
הייתי בקומונה של 14 חבר'ה.
מה עושים שם?
הכפר מתחלק לבית ספר, פנימייה ומשק חקלאי, כשהדבר המרכזי זה העבודה בפנימייה. היו לי יותר מ-30 חניכים בכיתות ט'-י"ב ומ-15:00 כל יום ועד חצות הייתי איתם. כל ילד שמגיע לפנימייה יש לכך סיבה. ילד שקשה לו במשפחה, בשכונה או בלימודים ורוצה לפתוח דף חדש - מגיע לעיינות.
למה דווקא שם? 
כשהתחלתי להתעניין בדקתי המון מקומות. אחרי שביקרתי בעיינות השקעתי את כל כולי בלהגיע לשם. התהליך של המיונים ארוך וקשה והצלחתי להתקבל ברגע האחרון. 
מה אתה לוקח איתך מהשנה? 
אני מלא הערכה למקום הזה שנקרא עיינות. אני יוצא מהשנה הזו גדול יותר 
בלב ובראש וגם בכל מובן אחר. אני מתרגש לדבר על זה. קיבלתי מלא אחריות, מלא רגישות, התבגרתי המון. היום חברים מהקומונה הם החברים הכי טובים שלי. 
מה תגיד למתלבטים? 
אל תתלבטו. זה ישנה לכם את החיים, את ההסתכלות. תצאו הרבה יותר גדולים ממה שהייתם. פשוט לצאת. זה לא משנה איפה תהיו. 

לירון מלכי (מימין)

לירון מלכי, יתד 

איפה היית?
מסיים בסוף אוגוסט שנת שירות בגרעין עודד, במועצה האזורית לב השרון.
עם כמה חבר'ה היית?
7 חבר'ה, אחת פרשה לפני חודשיים.
מה עושים שם?
מדריכים ילדים ובני נוער בפעילויות של התנועה, גם במושב, גם ברמה המועצתית וגם במחנות ובטיולים של התנועה.
למה דווקא גרעין עודד?
עברתי תהליך משמעותי בתנועה, הדרכתי שנתיים וחצי. אני מחובר מאוד לטיולים, למפעלים התנועתיים, ולעשייה במושבים - ורציתי להחזיר. מבחינתי לא היתה אפשרות אחרת.
מה אתה לוקח מהשנה?
אני הדרכתי את כיתה ט' במושב משמרת וזו הייתה חווייה מאוד משמעותית. גם אם לא כל הפעולות מצליחות וזה מתסכל, החיבור שיצרתי עם החניכים זה בין הדברים שהחזיקו אותי בשנה הזו.
מה תגיד למתלבטים?
שזאת שנה מעצימה ומבגרת שנותנת פרספקטיבה על החיים והיא לא חוזרת על עצמה, יש הזדמנות אחת לעשות אותה ואני ממליץ לכל אחד ללכת.


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה